Walka z kolejnym koronawirusem trwa już drugi rok. W tym czasie życie wielu z nas zmieniło się diametralnie, więcej czasu zaczęliśmy spędzać w domu, większą uwagę przykładamy obecnie do higieny i dezynfekcji otoczenia. Częste mycie rąk i regularne porządki to łatwo dostępne sposoby dbania o higienę. Jednak coraz większą popularnością cieszą się usługi fachowego oczyszczania, a wśród nich również ozonowanie. Jak ozonowanie wpływa na koronawirusa? W naszym krótkim poradniku podpowiadamy, jak mają się do siebie ozonowanie pomieszczeń a COVID.
Na czym polega ozonowanie pomieszczeń?
Oczyszczanie i profesjonalna dezynfekcja powierzchni to zajęcie wymagające czegoś więcej, niż podstawowych środków czystości oraz suchej szmatki. Jednym z popularniejszych, a więc również dość łatwo dostępnych rozwiązań, jest użycie ozonu. Ozon to gaz o silnych właściwościach utleniających, który naturalnie powstaje w efekcie wyładowań elektrycznych w atmosferze – z jego powodu powietrze po burzy ma charakterystyczny, świeży zapach. Ozon stosuje się do zwalczania bakterii, grzybów, pleśni oraz innych mikroorganizmów. Utleniający się gaz niszczy ścianki komórkowe drobnoustrojów. Czas trwania takiego zabiegu wynosi od 3 do 5 godzin, w zależności od wielkości oczyszczanego pomieszczenia. Z uwagi na dużą toksyczność ozonu w stężeniu, które umożliwia dezynfekcję przestrzeni, ozonowanie pomieszczeń powinno odbywać się z zachowaniem środków ostrożności. W trakcie ozonowania wewnątrz nie powinni znajdować się ludzie. Na czas ozonowania należy też zapewnić inne schronienie zwierzętom.
Ozonowanie pomieszczeń a COVID – czy jest skuteczne?
W przypadku ryzyka zarażenia SARS-CoV-2, ozonowanie można zastosować jako środek zapobiegawczy. Jednocześnie należy pamiętać o innych zasadach ograniczających transfer wirusa: stosowaniu płynów do dezynfekcji, rękawic, masek; w pomieszczeniach nie powinny również przebywać osoby, u których wykryto zakażenie. Ozonowanie pomieszczeń z uwagi na covid nie jest też rozwiązaniem trwałym. Aby zachować efekt ochrony, należy regularnie powtarzać oczyszczanie. Jest to możliwe nawet co 3-4 tygodnie, ponieważ ozon nie niszczy powierzchni stałych ani do nich nie przenika. By móc korzystać z pomieszczenia po ozonowaniu, należy je przewietrzyć (minimum 1 godzinę, jednak w przypadku korzystania z wentylacji, możliwy jest szybszy powrót). W naszym poradniku Ozonowanie pomieszczeń – co dalej? znajdziesz informacje o tym, dlaczego warto stosować czyszczenie za pomocą ozonu.
Ozonowanie – przebieg
Zabieg ozonowania powinien być wykonywany przez przeszkoloną w tym celu osobę, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy firmy świadczącej tego rodzaju usługi. Profesjonalna dezynfekcja pomieszczenia za pomocą ozonu przeprowadzana jest przy użyciu specjalnego generatora ozonu. Podczas pracy regularnie sprawdzany jest poziom stężenia ozonu, w trakcie dezynfekcji powinno ono wynosić 2-5 ppm (cząsteczek na milion) ozonu.
Ozonowanie a covid – jak działa na wirusa SARS-CoV-2?
Badania wskazują, że z koronawirusem jest w stanie poradzić sobie ozon w stężeniu zaledwie 0,05-0,1 ppm. Jest to stężenie niegroźne dla ludzi, w zaleceniach po ozonowaniu można znaleźć informacje, że właśnie taki poziom koncentracji cząsteczek umożliwia powrót do dezynfekowanego pomieszczenia. Oznacza to, że możliwe jest stosowanie stałego ozonowania do dezynfekcji. Metoda ta jest szczególnie wydajna w miejscach użytku publicznego czy w firmach, gdzie w ciągu kilkunastu godzin przebywa wiele osób, które mogą zakażenie przechodzić bezobjawowo. W badaniach przeprowadzonych w Japonii zauważono, że ozon o niskim stężeniu jest w stanie unieszkodliwić 90% koronawirusów w ciągu 10 godzin. Technologia ozonowania pomieszczeń jako metoda walki z pandemią może być wykorzystywana również do dezynfekcji pomieszczeń takich jak pokoje dla pacjentów czy poczekalnie. Ozonu można również z powodzeniem używać do oczyszczania przedmiotów ochronnych takich jak gogle, czy odzież osłonowa.