Grzyb w mieszkaniu – objawy i zagrożenia

Nadmiar wilgoci w pomieszczeniach często wynika z nieprawidłowej wentylacji lub nieskutecznej izolacji dachu, podłogi czy fundamentów. Jeżeli ten stan się utrzyma, a my nie podejmiemy żadnych przeciwdziałań – będziemy narażeni na nierzadko bardzo poważne konsekwencje. Jedną z nich jest grzyb w mieszkaniu. Objawy wpływu jego unoszących się w powietrzu zarodników na nasz organizm pojawiają się dość szybko. I ponownie – jeśli nie zareagujemy, mogą się u nas rozwinąć bardzo poważne problemy zdrowotne.

Grzyb w mieszkaniu – objawy, których nie możesz przegapić

Przebywanie w zawilgoconych pomieszczeniach jest dla domowników nie tylko bardzo nieprzyjemne, ale również niebezpieczne. Wilgoć zwiększa odczuwanie chłodu zimą. Wnika we wszystkie tkaniny (np. dywany, tapety, zasłony) i sprawia, że powoli zaczynają pleśnieć. Jeśli w pokoju unosi się zapach stęchlizny, możemy być pewni – wilgotność powietrza jest zdecydowanie zbyt wysoka!

Już w momencie, kiedy pierwszy raz zaobserwujemy symptomy zbyt dużej wilgotności powinniśmy zareagować i przeprowadzić profesjonalne osuszanie. Jeżeli poczekamy, może się okazać, że nasze zwlekanie doprowadziło do rozwinięcia się grzyba w mieszkaniu. Objawy początkowe faktu, iż grzyb się pojawił, mogą nie być jeszcze bardzo widoczne. Jak wygląda i gdzie go szukać?

  • Szukajmy wykwitów w kolorze zielonym, brązowym lub czarnym.
  • Mogą się one pojawiać na powierzchniach płaskich, np. na ścianie, czy suficie.
  • Obserwujmy uważnie fugi między kafelkami, a także elementy stolarki otworowej, np. uszczelki okien.
  • Obecności grzyba towarzyszy nieprzyjemny zapach stęchlizny, którego nie da się wywietrzyć.
  • Zapleśnieć może również pościel, w której śpimy.

Grzyb w mieszkaniu – zagrożenia 

Jeśli zauważyliśmy podejrzany nalot co najmniej w kilku miejscach w jednym lub wszystkich pomieszczeniach, powinniśmy natychmiast podjąć odpowiednie działania, które pomogą nam pozbyć się grzyba w mieszkaniu. Objawy schorzeń, do jakich może nas doprowadzić obcowanie z zarodnikami unoszącymi się w powietrzu są znakiem, że nie powinniśmy czekać ani chwili dłużej. Co może nam grozić?

  • Choroby układu oddechowego.
  • Astma.
  • Alergia.
  • Przewlekłe zmęczenie.
  • Bóle głowy.
  • Bóle mięśni i stawów.
  • Choroby nowotworowe.

Jak wyeliminować niebezpieczeństwo?

Co zrobić, aby skutecznie pozbyć się grzyba w mieszkaniu? Objawem mówiącym nam jednoznacznie o jego obecności są wspomniane wcześniej wykwity. Niestety, nie wystarczy ich usunąć, ponieważ problem będzie nawracał. Jedynym skutecznym działaniem będzie połączenie usunięcia grzyba z eliminacją przyczyny jego powstawania – czyli nadmiaru wilgoci w pomieszczeniu.

Zobacz również: Wilgoć w mieszkaniu? Pozbądź się jej raz na zawsze!

Aby uchronić siebie oraz domowników przed nawracającym grzybem, warto skorzystać z usługi osuszania pomieszczenia. Po przeprowadzeniu tego procesu, rekomendujemy również ozonowanie, które pomoże w usunięciu zarodników, a także wyeliminuje przykry zapach. Obie usługi znajdą Państwo w naszej ofercie.

570 45 45 05