Jak osuszyć mieszkanie po zalaniu?

Pewne sytuacje losowe sprawiają, że nasze mieszkanie może zostać zalane. Niezależnie od tego, czy jest to wina nasza, czy może sąsiada – im szybciej zaczniemy działać, tym lepiej. Oto kilka ważnych rzeczy, które należy wiedzieć o zalaniu mieszkania oraz jego osuszaniu. 

Osuszanie po zalaniu – o czym warto pamiętać? 

W przypadku zalania mieszkania bądź domu podstawową kwestią jest to, jak szybko dowiemy się o awarii i czy uda nam się zlokalizować jej źródło. Może to pomóc w uratowaniu większej liczby przedmiotów, a jednocześnie sprawi, że osuszanie mieszkania, ścian i podłogi będzie mniej kłopotliwe. Wilgoć może bowiem wniknąć do głębszych warstw konstrukcji, co utrudni późniejsze prace. 

Jeżeli powierzchnia mieszkalna lub użytkowa została zalana – pierwszym krokiem powinno być wyeliminowanie problemu, a następnie wypompowanie wody (jeżeli ta zalega na podłożu).  Z pomieszczeń należy wynieść wszystkie przedmioty, które zostały już uszkodzone przez wilgoć, ale także te, które mogą być narażone na zniszczenie. 

Osuszanie ścian i podłogi może być naturalne lub mechaniczne. Pierwsza metoda nie jest jednak zalecana ze względu na czas trwania oraz prawdopodobieństwo, że elementy konstrukcyjne zostaną naruszone i to jeszcze zanim skutecznie pozbędziemy się wilgoci. Lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze sposobu osuszania mechanicznego, czyli przy użyciu dodatkowego sprzętu – zwłaszcza jeżeli chodzi o podłoże. Warto pamiętać, że trudniej jest usunąć wodę zalegającą na podłodze niż na ścianach. 

Osuszanie ścian – ile trwa?

Wpływ na to, ile potrwa pozbywanie się wilgoci ze ścian, ma przede wszystkim stopień zawilgotnienia materiałów oraz to, jaką metodę osuszania wybierzemy. Istotną kwestią jest także temperatura – niekiedy konieczne jest zastosowanie dodatkowych urządzeń grzewczych. 

Jeżeli uszkodzenia są niewielkie, prace mogą potrwać zaledwie kilka dni, ale trudniejsze przypadki wymagają nawet wielu tygodni, zanim wnętrze zostanie doprowadzone do odpowiedniego stanu. Ważne jednak, aby w tym celu używać tylko i wyłącznie sprawdzonego sprzętu, który dopasowany jest do wielkości pomieszczenia. W tym przypadku najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów. 

Oferowane przez naszą firmę usługi to gwarancja, że mieszkanie zostanie osuszone w sposób profesjonalny i możliwie szybki. Podczas prac używamy sprzętu wysokiej jakości, który doskonale usuwa wilgoć – nie tylko po zalaniach ścian, ale także posadzek.  Możemy również zaoferować bezpłatne oględziny, podczas których dokonamy pomiaru wilgotności. 

570 45 45 05