Jakość powietrza w domu na co dzień wpływa na nasze zdrowie i komfort naszego życia, dlatego też warto zadbać o to, czym oddychamy. Można to zrobić, mierząc i dostosowująć do odpowiednich wartości różne parametry dotyczące powietrza w pomieszczeniu. Z pomocą może przyjść profesjonalne osuszanie.
Optymalna wilgotność w domu to jeden z podstawowych parametrów, o które należy zadbać. Powinna się utrzymywać w przedziale do 40% do 60%, w zależności od temperatury.
Optymalna wilgotność w domu a temperatura
Temperatura powietrza warunkuje prawidłową wilgotność w pomieszczeniu – przy temperaturach niższych wilgotność jest wyższa i na odwrót:
- temp. 19–20 stopni C – 55–60% wilgotności
- temp. 21–22 stopni C – 40–45% wilgotności
Aby ustawić optymalną wilgotność w domu, niekiedy warto skorzystać z nawilżacza powietrza, jeśli w pomieszczeniu jest zbyt sucho. Jednak większym problemem jest Wilgoć w mieszkaniu, wówczas warto rozważyć profesjonalne osuszanie wnętrza.
Wpływ wilgoci w mieszkaniu na zdrowie
Wilgoć tworzy idealne środowisko do namnażania się strzępków pleśni, która jest alergenem i może nasilać objawy astmy, a także wywoływać przykre objawy związane z układem oddechowym, takie jak:
- katar
- kaszel
- kichanie
- drapanie w gardle
Niekiedy reakcją na obecność pleśni w domu są częstsze infekcje górnych dróg oddechowych, zwłaszcza u dzieci, a także reakcje skórne, jak wysypki, zaczerwienienia itp.
Skąd bierze się wilgoć w mieszkaniu?
Problem wilgoci dotyczy zarówno starych, jak i nowych budynków. W starszych pojawia się często wraz z upływem czasu, na skutek starzenia się zastosowanych materiałów czy też zastosowania złej izolacji – każdy przypadek jest inny. Może się pojawić tzw. wilgoć kapilarna. Jest ona związana z wchłanianiem przez budynek wilgoci opadowej i może się objawiać np. rozwarstwianiem tynku, betonu, a także obecnością pleśni na ścianach. Usunięcie wilgoci kapilarnej nie jest łatwe i wymaga zdecydowanych i profesjonalnych działań. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat, przeczytaj artykuł: Wilgoć kapilarna – co to takiego? W nowoczesnym budownictwie nie ma problemu z pobieraniem przez budynek wody, ponieważ z reguły nowe obiekty są dobrze izolowane, jednak problem, który dotyczy nowoczesnego budownictwa, to wilgoć technologiczna.
Szybkie tempo powstawania budynków często prowadzi do tego, że są one niewłaściwie wysuszone przed rozpoczęciem prac wykończeniowych, takich jak kładzenie posadzek, szpachlowanie czy malowanie ścian. Skutkuje to między innymi nietrwałością prac wykończeniowych, występowaniem na ścianach pleśni oraz wysokim stężeniem wilgoci w domu. W takim przypadku warto się zdecydować na osuszanie z wilgoci budowlanej. Dla uzyskania najlepszych efektów osuszanie z wilgoci technologicznej należy przeprowadzić przed pracami wykończeniowymi.
Zarówno nadmierna, jak i zbyt niska wilgotność w domu jest zjawiskiem negatywnym i może powodować złe samopoczucie oraz niszczenie ścian. Dla utrzymania właściwej homeostazy warto pamiętać o wietrzeniu domu, także w okresie zimowym.