Ciemne plamy, odpadający tynk czy białe wykwity pojawiające się na ścianach – brzmi znajomo? Jeśli zaobserwowałeś to w przypadku swojego domu to znak, że ma on zawilgocone fundamenty. Koniecznie warto się zatem dowiedzieć, od czego zacząć ich osuszanie.
Przyczyny zawilgocenia fundamentów
Zawilgocone fundamenty obserwuje się przede wszystkim w przypadku starego budownictwa. Wtedy nie wykorzystywano bowiem hydroizolacji lub wykonywano ją w sposób nieprawidłowy. Hydroizolacja spełnia przede wszystkim istotną rolę ochronną, zabezpieczając ściany przed występowaniem wilgoci i jej następstwem, które może być niebezpieczne dla naszego zdrowia – zagrzybieniem. Ponadto hydroizolacja wykonana w sposób nieprawidłowy powoduje kapilarne podciąganie się wody.
Zawilgocenie murów może również wynikać z błędów popełnionych w trakcie przeprowadzania remontów – nieprawidłowo wykonanych izolacji, pokryć dachowych czy drenażu. Bardzo częstą przyczyną jest także podnoszenie się poziomu wód gruntowych. Jeśli nie podejmiemy żadnych czynności, aby zatrzymać ten proces, zawilgocenie fundamentów może rozprzestrzenić się także na całe ściany.
Jak osuszyć fundamenty?
Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek czynności związanej z pozbyciem się wilgoci z fundamentów należy pamiętać, że nie istnieje jeden sposób na osuszanie. Stąd każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie. Najlepszym wyborem w tej sytuacji będzie skorzystanie z fachowej pomocy specjalistów, którzy dokładnie przyjrzą się problemowi i będą w stanie ocenić jego stopień zaawansowania oraz postawić właściwą diagnozę.
Postępując w ten sposób, możliwy będzie dobór metody osuszania fundamentów, który okaże się najbardziej skuteczny i przyniesie nam najlepsze rezultaty. Wybór metody osuszania fundamentów jest przede wszystkim związany z poziomu zawilgocenia ścian oraz czynników, które miały na to wpływ. Dlatego też zachęcamy do skorzystania z naszych usług.
Sposoby osuszania fundamentów
Pamiętajmy, że zwlekając z podjęciem decyzji o wysuszeniu fundamentów, narażamy nie tylko swoje zdrowie, ale i całej rodziny. Oprócz tego osuszanie fundamentów w zaawansowanym stanie może okazać się bardzo kosztowne. W związku z tym, jeśli zauważymy pierwsze symptomy wskazujące na zawilgocenie fundamentów, powinniśmy rozpocząć działania.
Osuszanie fundamentów możemy podzielić na kilka rodzajów:
- inwazyjne,
- bezinwazyjne,
- naturalne,
- wymuszone.
Pamiętajmy że zawilgocone lub wręcz mokre ściany to natychmiastowy znak do podjęcia działania. Tylko dokładna analiza wskazująca przyczynę problemu oraz dobór właściwej metody wraz z zakresem wykonywanych prac umożliwi prawidłowe osuszenie fundamentów.