Garaż podziemny w całości znajduje się w ziemi, toteż w szczególny sposób narażony jest na wilgoć oraz zalania. Niestety, wilgoć w garażu podziemnym oddziałuje nie tylko na zaparkowane w nim auta, przyspieszając proces rdzewienia blachy, lecz także na cały budynek, dlatego należy się jej jak najszybciej pozbyć.
Decydując się na osuszanie budynku, zawsze mamy do wyboru metody naturalne lub profesjonalne osuszanie z wykorzystaniem technologii. W naszym klimacie ten pierwszy sposób jest zazwyczaj mało efektywny.
Profesjonalne osuszanie garażu podziemnego
W zależności od stanu budynku możemy się zdecydować na różne metody osuszania. Na efektywność danej technologii wpływa wiele czynników, dlatego zawsze warto skorzystać przed zamówieniem usługi z bezpłatnej ekspertyzy, podczas której oceniane są różne parametry oraz dokonywana jest wycena. Można skorzystać także z pomocy w uzyskaniu odszkodowania, jeśli są ku temu przesłanki. Oferowane przez nas metody osuszania to:
- osuszanie kondensacyjne – polega na osuszaniu skroplonej wilgoci za pomocą urządzeń kondensacyjnych,
- elektroosmoza – usuwanie wody i osuszanie,
- działanie wysoką temperaturą – podgrzewanie powietrza i zapewnienie dobrej wentylacji,
- osuszanie inwazyjne – metody chemiczne oraz w razie potrzeby przycinanie fragmentów ściany.
Przy osuszaniu garażu podziemnego wybór właściwej metody zależy od takich czynników, jak:
- stopień zawilgocenia,
- rodzaj ścian,
- metraż garażu podziemnego,
- konstrukcja budynku.
Wymienione czynniki wpływają również na czas potrzebny do uzyskania oczekiwanych efektów. Osuszanie garażu podziemnego może trwać od kilku dni do nawet kilku tygodni, żeby dowiedzieć się więcej przeczytaj – najszybsze osuszenie budynku po zalaniu.
Dlaczego osuszanie garażu podziemnego jest ważne?
Wilgoć w budynku to problem wieloaspektowy. W przypadku garażu podziemnego należy zwrócić uwagę na fakt, że wilgoć ma destruktywny wpływ na zaparkowane w nim auta. Może powodować między innymi powstawanie pleśni na uszczelkach, a nawet na tapicerce. Samochody, które stoją w zawilgoconych pomieszczeniach częściej wymagają serwisowania, szybciej rdzewieją w nich części, jak również sam lakier, a także powstaje w nich nieprzyjemny zapach.
Wilgoć otoczenia przyspiesza także kolonizację grzybów w klimatyzacji. To również problem całego budynku. Wilgoć rozchodzi się po ścianach i atakuje coraz większe powierzchnie ścian nieruchomości, powodując odpadanie farby, tynku, niekiedy także kafelków, oraz wybrzuszanie się paneli podłogowych.
Ponadto oddziałuje na jakość powietrza w pomieszczeniach. Nie tylko powoduje brzydki zapach, ale także sprzyja powstawaniu na ścianach i w posadzkach pleśni, mającej negatywny wpływ na zdrowie, może być przyczyną:
- występowania alergii,
- problemów skórnych,
- kataru,
- kaszlu,
- zaostrzenia objawów astmy.
Aby uniknąć tego typu problemów, jeszcze przed rozpoczęciem prac wykończeniowych, należy wykonać profesjonalne osuszanie piwnic z wilgoci budowlanej, jak również całego budynku. Po zalaniach również należy wykonać tego typu pracę.