Nadmierna wilgotność w piwnicy to coś, na co zdecydowanie należy zwrócić uwagę. Z reguły jest to pomieszczenie, w którym przechowujemy pudła, kartony i inne przedmioty podatne na wilgoć występującą zarówno w powietrzu, jak i ścianach. Problemy związane z nadmiarem wilgoci w piwnicy mogą dość szybko eskalować, ingerując nie tylko w jej zawartość, ale również w fundamenty budynku. Dlatego walka z wilgocią i utrzymanie suchego środowiska w piwnicy są tak istotne.
Dlaczego piwnica narażona jest na wilgoć?
Zwiększony poziom wilgoci w piwnicy dość często jest efektem wielu czynników m.in.:
- kondensacji pary wodnej,
- nadmiaru wody gruntowej,
- nieszczelnej hydroizolacji,
- braku wentylacji.
Każdy z powyższych czynników stwarza idealne warunki dla zawilgocenia powierzchni piwnicy. Dodatkowo z racji tego, że piwnice najczęściej położone są poniżej poziomu gruntu, ich podatność na wilgoć jest zwiększona względem pozostałych pomieszczeń.
Jakie są skuteczne metody osuszania piwnicy od wewnątrz?
W takiej sytuacji warto zdecydować się na zakup lub wynajęcie specjalnego sprzętu, który wykorzystamy do rozwiązania problemu zalania. Mowa tu o osuszaczach powietrza.
Oprócz tego istnieje wiele sposobów pozwalających na skuteczne opieranie się powstawaniu wilgoci. Zalecamy wykonanie warstwy izolacyjnej, która pozwoli zapobiec przedostawaniu się wilgoci do środka ścian. Dodatkowo montaż systemu odwadniającego oraz sprawnej wentylacji pozwoli zapobiec powstaniu zawilgocenia.
Można również skorzystać z iniekcji kryształowej, która polega na aplikacji specjalnej substancji wewnątrz murów. Zapobiega to wnikaniu wilgoci wewnątrz ściany, tym samym tworząc barierę ochronną poprzez zamianę cząsteczek wody w kryształ.
Czym grozi brak osuszania piwnicy od wewnątrz?
Problemów związanych z wilgocią jest mnóstwo, a brak natychmiastowej reakcji może przede wszystkim przyczynić się do rozwoju pleśni i grzybów. To z kolei prowadzi nie tylko do uszkodzeń strukturalnych budynku, ale również pogorszenia się jakości powietrza w domowym otoczeniu i w konsekwencji problemów zdrowotnych.
Jakie są najczęstsze przeszkody w skutecznym osuszaniu piwnicy od wewnątrz?
Istnieje wiele czynników, przez które ciężko w stu procentach pozbyć się nadmiaru wilgoci i zabezpieczyć się przed jej nawrotami. Nieszczelności, niska jakość stosowanych materiałów budowlanych, wysoki poziom wilgotności, czy chociażby ograniczenia techniczne mogą decydować o powodzeniu bądź niepowodzeniu całego procesu osuszania.
Chcąc uporać się z tymi problemami, należy podejść do nich kompleksowo. Przede wszystkim warto upewnić się, czy izolacja jest w pełni szczelna. Zastosowanie odpowiednich technologii osuszania również zwiększa szanse powodzenia misji, a zapewnienie odpowiedniej wentylacji po osuszaniu, przykładowo poprzez otwarcie okna (jeśli takowe znajduje się w pomieszczeniu) zwiększa szanse na pozbycie się nadmiaru wilgoci.
Jakie są znaki wilgoci w piwnicy?
W przypadku zauważenia odpadającego tynku, mokrych ścian, pojawienia się grzyba oraz zapachu pleśni radzimy w miarę możliwości jak najszybszą interwencję, gdyż są to główne oznaki wystąpienia sporej ilości wilgoci w piwnicy.
Podsumowując, regularna kontrola izolacji, szybka reakcja na zauważone znaki i wybór sprawdzonych metod osuszania mogą okazać się zbawienne w walce z zawilgoconą piwnicą.