Osuszanie powietrza — czy jest konieczne podczas osuszania budynku?

Osuszanie powietrza jest procesem polegającym na pozbyciu się nadmiaru wilgoci z powietrza w pomieszczeniu. Jaki jest jego cel? Przede wszystkim ma za zadanie zniwelować szkody wywołane przez zwiększoną wilgotność. Osuszyć powietrze można na wiele sposobów, z których możemy wyróżnić dwa, cieszące się największym zainteresowaniem:

 • Osuszanie adsorpcyjne.
  Polega na obniżeniu poziomu wilgotności powietrza poprzez wykorzystanie higroskopijnych substancji, które wchłaniają nadmiar wody w powietrzu.
 • Osuszanie kondensacyjne.
  Kondensacja pary wodnej w skrócie polega na skropleniu się wilgoci z powietrza przez schładzanie go poniżej punktu rosy po kontakcie z chłodną powierzchnią lub obniżeniu temperatury powietrza.

Dlaczego wilgoć jest problemem?

Nadmierna wilgoć to problem, którego nie należy bagatelizować ze względu na szereg poważnych skutków takich jak:

 • Uszkodzenia strukturalne.
  Wzrost ciśnienia pary wodnej zawartej w ścianach może doprowadzić do licznych pęknięć negatywnie wpływających na estetykę pomieszczenia oraz poważniejszych uszkodzeń fundamentów budynku.
 • Problemy zdrowotne.
  Mokre ściany to idealne środowisko dla rozwoju grzybów i pleśni, które długoterminowo mogą powodować poważne problemy zdrowotne. Warto również pamiętać, że zbyt suche powietrze również może być szkodliwe dla zdrowia.

Skąd tak naprawdę bierze się nadmierna wilgotność w budynkach? Oprócz warunków zewnętrznych głównym powodem jest niesprawny system ogrzewania i wentylacji. Popsute wentylatory mogą znacznie ograniczyć przepływ i wymianę powietrza. Klimatyzatory o niewystarczającej wydajności są w stanie doprowadzić do nadmiernego ogrzewania powietrza, a jak wiemy wysoka temperatura i wilgotność często idą ze sobą w parze.

Sposoby osuszania powietrza

Jak wiadomo, metod osuszania jest wiele. Oprócz osuszania kondensacyjnego i adsorpcyjnego możemy zainwestować w klimatyzację lub zakup osuszacza powietrza. Niestety wydajność osuszaczy kondensacyjnych tak samo, jak osuszaczy adsorpcyjnych często zależy od wielu czynników, istnieje więc ryzyko, że nie spełnią one oczekiwań, a czas osuszania znacznie się wydłuży. Dla zwolenników bardziej naturalnych metod polecamy po prostu regularnie wietrzyć pomieszczenia – jest to pierwszy krok do walki z wilgotnym powietrzem.

Korzyści osuszania powietrza podczas osuszania budynku

Pozbycie się nadmiernej wilgoci może skutkować szeregiem pozytywów, wśród których wyróżniamy:

 • zapobieganie uszkodzeniom strukturalnym,
 • poprawę jakości powietrza wewnątrz,
 • ochronę przed pleśnią i grzybami,
 • zwiększenie efektywności procesu remontowego.

Można zatem stwierdzić, że osuszanie powietrza jest istotnym elementem w procesie osuszania całego budynku.

Kiedy konieczne jest osuszanie powietrza podczas osuszania budynku?

Na przywróceniu z powrotem do pomieszczenia optymalnej wilgotności powinno nam szczególnie zależeć w momencie:

 • zalania budynku,
 • zalania w wyniku awarii instalacji,
 • remontu, bądź budowy nowego obiektu.
570 45 45 05