Osuszanie powietrza jest procesem polegającym na pozbyciu się nadmiaru wilgoci z powietrza w pomieszczeniu. Jaki jest jego cel? Przede wszystkim ma za zadanie zniwelować szkody wywołane przez zwiększoną wilgotność. Osuszyć powietrze można na wiele sposobów, z których możemy wyróżnić dwa, cieszące się największym zainteresowaniem:
- Osuszanie adsorpcyjne.
Polega na obniżeniu poziomu wilgotności powietrza poprzez wykorzystanie higroskopijnych substancji, które wchłaniają nadmiar wody w powietrzu. - Osuszanie kondensacyjne.
Kondensacja pary wodnej w skrócie polega na skropleniu się wilgoci z powietrza przez schładzanie go poniżej punktu rosy po kontakcie z chłodną powierzchnią lub obniżeniu temperatury powietrza.
Dlaczego wilgoć jest problemem?
Nadmierna wilgoć to problem, którego nie należy bagatelizować ze względu na szereg poważnych skutków takich jak:
- Uszkodzenia strukturalne.
Wzrost ciśnienia pary wodnej zawartej w ścianach może doprowadzić do licznych pęknięć negatywnie wpływających na estetykę pomieszczenia oraz poważniejszych uszkodzeń fundamentów budynku. - Problemy zdrowotne.
Mokre ściany to idealne środowisko dla rozwoju grzybów i pleśni, które długoterminowo mogą powodować poważne problemy zdrowotne. Warto również pamiętać, że zbyt suche powietrze również może być szkodliwe dla zdrowia.
Skąd tak naprawdę bierze się nadmierna wilgotność w budynkach? Oprócz warunków zewnętrznych głównym powodem jest niesprawny system ogrzewania i wentylacji. Popsute wentylatory mogą znacznie ograniczyć przepływ i wymianę powietrza. Klimatyzatory o niewystarczającej wydajności są w stanie doprowadzić do nadmiernego ogrzewania powietrza, a jak wiemy wysoka temperatura i wilgotność często idą ze sobą w parze.
Sposoby osuszania powietrza
Jak wiadomo, metod osuszania jest wiele. Oprócz osuszania kondensacyjnego i adsorpcyjnego możemy zainwestować w klimatyzację lub zakup osuszacza powietrza. Niestety wydajność osuszaczy kondensacyjnych tak samo, jak osuszaczy adsorpcyjnych często zależy od wielu czynników, istnieje więc ryzyko, że nie spełnią one oczekiwań, a czas osuszania znacznie się wydłuży. Dla zwolenników bardziej naturalnych metod polecamy po prostu regularnie wietrzyć pomieszczenia – jest to pierwszy krok do walki z wilgotnym powietrzem.
Korzyści osuszania powietrza podczas osuszania budynku
Pozbycie się nadmiernej wilgoci może skutkować szeregiem pozytywów, wśród których wyróżniamy:
- zapobieganie uszkodzeniom strukturalnym,
- poprawę jakości powietrza wewnątrz,
- ochronę przed pleśnią i grzybami,
- zwiększenie efektywności procesu remontowego.
Można zatem stwierdzić, że osuszanie powietrza jest istotnym elementem w procesie osuszania całego budynku.
Kiedy konieczne jest osuszanie powietrza podczas osuszania budynku?
Na przywróceniu z powrotem do pomieszczenia optymalnej wilgotności powinno nam szczególnie zależeć w momencie:
- zalania budynku,
- zalania w wyniku awarii instalacji,
- remontu, bądź budowy nowego obiektu.