Generatory ozonu zdobywają coraz większą popularność jako urządzenia stosowane do oczyszczania powietrza. Bez wątpienia wpłynęła na to trwająca już kolejny rok pandemia COVID-19. By móc bezpiecznie przebywać w przestrzeniach publicznych lub dostępnych dla dużego grona osób, należy zadbać o odpowiednie ich oczyszczanie, a jednocześnie mamy przekonanie, że długotrwała obecność ozonu w wysokim stężeniu ma szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi, gdy jest narażony na określone stężenia przez dłuższy czas.
W naszym krótkim poradniku podpowiadamy, jak stosować generatory ozonu, by były one bezpieczne dla naszego zdrowia oraz wskazujemy, dlaczego stosowanie oczyszczaczy ozonowych może być korzystne dla środowiska w warunkach, kiedy konieczne jest zwiększenie nacisku na zachowanie higienicznej czystości.
Generatory ozony – czym są?
Zanim jednak przejdziemy do odpowiedzi, wyjaśnijmy, czym jest ozon i jak działają jego generatory. Są to urządzenia wytwarzające ozon (O3), który jest w stanie oczyścić powietrze. Ozon jest bezbarwnym gazem o silnych właściwościach utleniających. Gaz ten wydziela się w trakcie wyładowań podczas burzy. Jeśli kiedykolwiek wchodziłeś do pomieszczenia, w którym unosił się charakterystyczny zapach jak po burzy, było ono prawdopodobnie czyszczone ozonem.
Działanie generatorów ozonu
Generatory ozonu wykorzystują reakcję chemiczną, które naturalnie zachodzi między cząsteczkami tlenu i azotu. Filtrując tlen, a następnie wykorzystując ładunek elektryczny do rozbijania jego cząsteczek, doprowadzają do rozpadu na tlen i ozon.
Istnieją dwie metody generowania ozonu:
Wyładowania koronowe
Polega na wyładowaniu elektrycznym, które zmusza cząsteczki do rozszczepienia – przykład opisany powyżej. Kiedy cząsteczki ponownie się łączą, tworzą ozon lub tlen. W ten sposób generowana jest duża ilość ozonu.
Promieniowanie ultrafioletowe
Przypomina proces powstawaniu ozonu w stratosferze. Tutaj generatory ozonu wykorzystują promieniowanie UV do rozdzielania cząsteczek tlenu. Metoda ta jest mniej wydajna niż wyładowania koronowe.
Czy generatory ozonu są bezpieczne dla człowieka i środowiska?
Czyszczenie przestrzeni za pomocą ozonu jest bezpieczne, jednak należy pamiętać, by spełnić kilka warunków. Przede wszystkim – najlepszą opcja jest oddanie tego zadania w ręce specjalistów, którzy posiadają odpowiedni sprzęt oraz przeszkolenie. Na czas ozonowania pomieszczenia należy również opuścić pomieszczenie, zabierając ze sobą również przebywające w tej przestrzeni zwierzęta. Do oczyszczania stosuje się ozon w stężeniu, które jest niebezpieczne, jednak cząsteczki ozonu szybko ulegają rozpadowi do cząsteczek tlenu, dlatego po kilku godzinach można bezpiecznie wrócić.
Jednocześnie należy zwrócić uwagę na to, że oczyszczanie pomieszczeń za pomocą ozonu jest jedną z najbezpieczniejszych metod dla środowiska naturalnego. Jak już podkreśliliśmy, ozon po krótkim czasie rozpada się i jedynym jego „odpadem” jest tlen – związek chemiczny o neutralnym oddziaływaniu na środowisko. Oznacza to, że zwłaszcza obecnie, kiedy regularne oczyszczanie jest konieczne dla zachowania naszego bezpieczeństwa, ozonowanie jest jedną z najmniej szkodliwych metod dezynfekcji przestrzeni wspólnych.
Wpływ ozonu na zdrowie
Ozon wchodzi w reakcje z substancjami, z którymi ma kontakt. Wdychanie ozonu w wysokim stężeniu będzie wpływać płuca i układ oddechowy. Może powodować reakcje ze strony dróg oddechowych, w tym duszność, świszczący oddech i kaszel. Wdychanie ozonu może też zaostrzyć przewlekłe stany chorobowe u osób z astmą lub obturacyjnym zapaleniem płuc. O długotrwałym narażeniu na działanie ozonu możemy mówić jednak dopiero w sytuacji, kiedy jest on wdychany przez ponad 8 godzin dziennie przez długie miesiące. Dlatego tak ważne jest, by decydując się na czyszczenie ozonowe, przekazać to zadanie profesjonalistom, a na czas dezynfekcji opuścić pomieszczenie.
Generatory ozonu a jonizatory
Generatory ozonu są często uzupełniane w jonizatory. To również urządzenia będące w stanie oczyszczać powietrze. Ich działanie opiera się na wytwarzaniu elektryczności, która zmusza jony znajdując się w powietrzu do przyczepiania się do cząsteczek powietrza. Ostatecznie są one w całości zbierane do wnętrza urządzenia i filtrowane, dzięki czemu powietrze staje się czyste.
Skoro jonizatory są w stanie oczyszczać powietrze, to dlaczego nie przeprowadza się tej procedury tylko z ich pomocą? Jonizatory usuwają patogeny i wirusy, ale nie są skuteczne w eliminowaniu zapachów i lotnych związków organicznych. Do lotnych związków organicznych należy wiele niebezpiecznych dla zdrowia człowieka substancji, takich jak na przykład związki zawierające chlor czy aceton. Poza tym lotne związki organiczne to zapach dymu, zwierząt domowych i pleśni. Jeśli to ich należy się pozbyć, jonizatory nie będą w stanie sobie z tym poradzić.
Bezpieczne stosowanie generatora ozonu
Jak użyć generatora ozonu do usuwania pleśni, bakterii lub zapachu, by na pewno było to bezpieczne? Takie pytanie obecnie zadaje sobie wiele osób, opiekujących się miejscami gromadzącymi duże grupy osób.
Jak już wielokrotnie podkreślaliśmy, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy zajmującej się sprzątaniem i usuwaniem zapachów. Doświadczeni specjaliści mają odpowiednie przeszkolenie, a więc posiadają wiedzę i umiejętności pozwalające na przeprowadzenie procesu ozonowania w sposób bezpieczny i wydajny.
Oto kilka działań, które możesz podjąć, by oczyszczanie było bardziej efektywne:
- Zostaw włączony wentylator na niskich obrotach, aby umożliwić lepszą cyrkulację ozonu. Tę funkcję może pełnić również klimatyzacja w zamkniętym obiegu.
- Uruchamiając klimatyzację, oczyścisz z pleśni również jej kanały.
- Decydując się na profesjonalne czyszczenie, zamiast pojedynczej, trwającej kilkanaście godzin usługi, wybierz kilka sesji po kilka godzin. W ten sposób pomieszczenie zostanie oczyszczone na dłużej.
- Upewnij się, że ozonowane pomieszczenie opuścili wszyscy znajdujący się w nim ludzie – pamiętaj także o zwierzętach.