Ozonowanie – czy jest bezpieczne dla rodziny z małym dzieckiem?

Samodzielne oczyszczenie mieszkania z solidną dezynfekcją są możliwe, ale bardzo czasochłonne i niekoniecznie zdrowe dla domowników. Wszystko ze względu na chemikalia stosowane w trakcie dezynfekcji. Usuwają one bowiem szkodliwe czynniki unoszące się w powietrzu, ale same osadzają się na płaskich powierzchnia, skąd mogą łatwo przedostać się do organizmu raczkującego malucha.

Świetną alternatywą dla chemicznej dezynfekcji jest ozonowanie, które pozwala bezpiecznie, szybko i skutecznie oczyścić otoczenie. Czy ozonowanie jest jednak bezpieczne dla rodzin z małymi dziećmi?

Ozonowanie – na czym to polega? 

Wyobraź sobie skuteczną dezynfekcję wnętrz bez uciążliwego szorowania powierzchni ostrymi środkami chemicznymi, które nie tylko pozostawiają specyficzny nieprzyjemny zapach, ale także nie powinny być stosowane w domu raczkującego brzdąca. Możliwe?

Jak najbardziej! Takim rozwiązaniem jest ozonowanie. Można z niego korzystać we wszystkich zamkniętych przestrzeniach, nie tylko w domach i mieszkaniach, ale również takich jak biura, przychodnie, a nawet wnętrze samochodu.

I co więcej – całkowita dezynfekcja nie pozostawia szkodliwych dla naszego zdrowia substancji, a jej przeprowadzenie nawet nie wymaga naszej obecności, wręcz jest ona niewskazana.

W procesie ozonowania najistotniejszą rolę odgrywa, jak nietrudno się domyślić, ozon. Jako gaz, ozon jest toksyczny, wystawienie na jego bezpośrednie działanie może być niebezpieczne – jednak nie bez powodu przed rozpoczęciem ozonowania pomieszczenie powinno zostać opuszczone (zarówno przez ludzi, jak i zwierzęta domowe).

Przy zachowaniu tego obowiązku ozonowanie jest całkowicie bezpieczne, a jednocześnie uwalnia wnętrze od niepożądanych czynników, mikroorganizmów i związków chemicznych. Procedura jest również niezwykle prosta.

 • W zamkniętym pomieszczeniu ustawiana jest maszyna zwana ozonatorem. Uwalnia ona gaz w pomieszczeniu.
 • Czas pracy generatora ozonu zależny jest od powierzchni wnętrza, ale zazwyczaj nie przekracza kilku godzin.
 • Po zakończeniu pracy ozonatora należy przewietrzyć pomieszczenia i można w nich normalnie funkcjonować.

Ozonowanie – z czym sobie poradzi?

Oczyszczanie poprzez ozonowanie jest w stanie uwolnić wnętrze od takich zanieczyszczeń jak:

 • nieprzyjemne zapachy po dymie papierosowym, farbach i lakierach,
 • woń spalenizny,
 • pozostałości zapachowe po zwierzętach,
 • mikroorganizmy,
 • wirusy,
 • bakterie,
 • zarodniki grzybów i pleśni,
 • roztocza i inne szkodliwe mikroorganizmy.

Ozonowanie doskonale nadaje się do usuwania nieprzyjemnych zapachów. Charakterystyczny zapach farb, lakierów i innych materiałów budowlanych i wykończeniowych dość długo utrzymuje się w remontowanych mieszkaniach, domach, biurach i budynkach użyteczności publicznej.

Powietrze po ozonowaniu jest czyste i świeże, a jego zapach może kojarzyć się z zapachem powietrza po burzy. Ta metoda oczyszczania powietrza jest również idealna do eliminowania zapachu dymu papierosowego nie tylko z pomieszczeń, ale również wnętrza samochodu. Co więcej, eliminuje nieprzyjemne zapachy zarówno z powietrza, jak i tapicerki.

Ozon bezwzględnie rozprawia się ze wszystkimi szkodliwymi czynnikami w naszym środowisku. Zabija mikroorganizmy, wirusy, bakterie, zarodniki pleśni i grzybów, nie mają z nim szans również roztocza. Ozonowanie zabija wszystkie szkodliwe czynniki pozostawiając, dzięki czemu pomieszczenie staje się całkowicie bezpieczne dla użytkowników.

Szczególnie docenią to rodzice małych dzieci, które są szczególnie podatne na alergie. Ozonowanie przewyższa czyszczenie tradycyjnymi środkami chemicznymi, ponieważ po dokładnym wietrzeniu, we wnętrzu nie pozostają żadne resztki szkodliwych substancji.

Ozonowanie – komu je zalecamy?

Gaz czyszczący jest w stanie dotrzeć do najbardziej ukrytych zakamarków, dzięki czemu możesz mieć pewność, że nawet niedostępne miejsca zostaną poprawnie oczyszczone. Dlatego ozonowanie polecane jest we wnętrzach, gdzie wymagana jest sterylna czystość i higiena.

Zalety ozonowania docenią alergicy, którzy po oczyszczeniu pomieszczenia z uczulających roztoczy, są mniej narażeniu na ataki alergii i astmy. Z tego rozwiązania zadowoleni będą również rodzice małych dzieci, które dopiero uczą się raczkować i chodzić. Ozonowanie daje gwarancję bezpieczeństwa dla szkraba zarówno pod kątem zanieczyszczeń, jak i pozostałości po sprzątaniu.

570 45 45 05