Kupujesz dom? Gratulujemy – i tym samym pragniemy przypomnieć Ci o pewnej niezwykle ważnej czynności, jaką obowiązkowo powinieneś przeprowadzić jeszcze zanim się do niego wprowadzisz. Przegląd instalacji wodnej już na samym początku pozwoli Ci uniknąć wielu problemów, takich jak np. zalanie.
Przegląd instalacji wodnej – na czym to polega?
Przed wprowadzeniem się do nowego domu (a także raz na jakiś czas, w ramach profilaktyki) powinieneś zdecydować się na gruntowny przegląd instalacji wodnej. Na czym to polega?
Czynności związane z przeglądem należy powierzyć wykwalifikowanym fachowcom, którzy dysponują profesjonalnymi urządzeniami i narzędziami. Jest to kwestia najważniejsza, o której bezwzględnie powinieneś pamiętać… chyba, że sam jesteś hydraulikiem. Wówczas – droga wolna.
Profesjonaliści przeprowadzają przegląd instalacji wodnej posługując się jedną z kilku dostępnych metod, dopasowując swój wybór do okoliczności, typu budownictwa, rodzaju instalacji itd. Wśród nich wymieniamy:
- Badanie termowizyjne – lokalizacja miejsc wycieku za pomocą kamer termowizyjnych.
- Próba ciśnieniowa przeprowadzana na wszystkich instalacjach wodnych.
- Gaz znacznikowy, który pomaga zlokalizować miejsce wycieku.
- Czynnik UV – lokalizacja miejsc wycieku za pomocą czynnika UV.
Ogromnie istotną częścią przeglądu instalacji wodnej jest również pomiar poziomu wilgotności posadzek i ścian.
Dlaczego przegląd instalacji wodnej jest tak ważny?
Niedopilnowanie przeprowadzenia przeglądów wszystkich instalacji przed wprowadzeniem się do domu może skutkować wystąpieniem awarii. Nieprawidłowo połączone elementy, przetarta uszczelka, czy też pojawienie się nieszczelności – wszystko to może prowadzić do zalania, którego efektem będzie zniszczenie naszego mienia. A wówczas jedynym działaniem, jakie będziemy musieli podjąć, będzie osuszanie po zalaniach.
Przeczytaj również: Osuszanie fundamentów – od czego zacząć?
Profesjonalny przegląd instalacji wodnej pomoże nam jednak zapobiec nie tylko zalaniu. Pozwoli nam również zapomnieć o takich problemach, jak rozwój pleśni oraz grzybów w pomieszczeniach, a także przemarzanie rur.
Uzyskamy również cenną wiedzę na temat naszej instalacji, jej potencjalnie słabych punktów – będziemy wiedzieli, w których miejscach w przyszłości może nastąpić ewentualny wyciek, co da nam szansę naprawienia lub wymiany wadliwej części instalacji.
Przegląd instalacji wodnej powinniśmy przeprowadzać nie tylko przed wprowadzeniem się do domu (niezależnie od tego, czy jest to budynek nowy, czy też z rynku wtórnego). Należy wykonywać go cyklicznie, ponieważ jest to jedyny sposób na uniknięcie konsekwencji wadliwej instalacji wodnej. Warto również zadbać o przegląd przed sprzedażą budynku, aby nowi umożliwić nowym właścicielom uniknięcie przykrej niespodzianki już na samym początku.
Pamiętajmy, że – podobnie, jak w przypadku dbania o zdrowie – lepiej zapobiegać, niż leczyć. O konsekwencjach nieszczelnej instalacji wodnej możesz przeczytać więcej w naszym poradniku.