Czy zaobserwowałeś w swoim mieszkaniu skraplającą się na oknach wodę? A czy wiesz, gdzie leżą przyczyny tego zjawiska – i czy powinieneś się martwić? Dziś odpowiemy na te pytania oraz podpowiemy Ci, co należy z tym zrobić! Zapraszamy.
Przyczyny skraplania wody na oknach
Okna w naszym mieszkaniu lub domu powinny parować tylko wtedy, gdy jakaś nasza działalność się do tego przyczyniła – i mamy tu na myśli zaparowane okna kuchenne w trakcie gotowania, czy też para na oknach łazienkowych po gorącym prysznicu. W każdym innym przypadku, skraplanie wody na oknach jest zjawiskiem niepożądany.
Kiedy zauważymy, że nasze okna są mokre, musimy zdać sobie sprawę z jednej kwestii – jest to jedynie objaw problemu, nie zaś problem sam w sobie. Co zatem stanowi bezpośrednią przyczynę takiego stanu rzeczy? Oczywiście – nadmierna wilgoć w pomieszczeniu.
Krople osadzają się na szykach okiennych w wyniku procesu zwanego kondensacją pary wodnej. Dochodzi do niego najczęściej w przypadku, gdy nagromadzenie wilgotnego powietrza jest w pomieszczeniu bardzo duże i następuje jego kontakt z powierzchnią o niższej temperaturze. Zjawisko to zaobserwujemy szczególnie w sezonie grzewczym, gdy różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz mieszkania przekracza 20 stopni Celsjusza.
Kiedy dochodzi do zwiększonej ilości wilgotnego powietrza? Najczęściej w sytuacji, gdy nasze okna są bardzo szczelne, natomiast nie zapewniliśmy pomieszczeniom optymalnej wentylacji – np. nie wietrzymy mieszkania.
Co nam grozi, jeśli nie podejmiemy żadnych działań?
Należy wiedzieć, że nie jest to problem natury estetycznej – wpływ nadmiernej wilgoci na organizm przedstawiliśmy m.in. w artykule: Optymalna wilgotność w domu. Zapraszamy do lektury naszego poradnika.
Wielokrotnie omawialiśmy zagrożenia związane z nadmierną wilgocią pomieszczeń. Należą do nich:
- zwiększone ryzyko rozwoju pleśni oraz grzybów,
- utrudnione warunki dla osób chorujących na astmę,
- wystąpienie alergii oddechowych u domowników,
- a także wiele innych problemów zdrowotnych.
Jak skutecznie walczyć z nadmierną wilgotnością pomieszczeń?
Gdy zauważymy skraplanie wody na oknach, powinniśmy rozpocząć od sprawdzenia poziomu wilgotności, który nie powinien przekraczać 50%. Jeżeli jest on zbyt wysoki, zastanówmy się, co może być przyczyną. Być może nasza instalacja wentylacyjna jest wadliwa i należałoby ją naprawić?
Ważnym krokiem jest również pozbycie się nadmiaru wilgoci. Skutecznym sposobem jest profesjonalne osuszanie pomieszczeń. Zabieg ten pozwoli przywrócić pomieszczeniom prawidłowy poziom wilgoci.
Możemy zdecydować się na wynajem osuszaczy i samodzielne ustawienie urządzeń w pomieszczeniach – warto jednak zlecić tę czynność profesjonalistom, którzy przeprowadzą ją szybko, uzyskując najlepsze efekty w optymalnym czasie.
Gdy przeprowadzimy osuszanie, problem skraplania wody na oknach nie będzie już więcej naszym problemem. Warto jednak pamiętać również o prawidłowej wentylacji pomieszczeń oraz częstym ich wietrzeniu.