Skuteczne osuszanie ścian wewnętrznych

Sąsiad z góry zalał Twoją łazienkę? W trakcie ulewnego deszczu przeciekł dach? Jeśli w wyniku tych lub innych zdarzeń Twój dom lub mieszkanie zalała woda, zwróć uwagę, czy poza podłogami uszkodzeniu nie uległy również ściany. Jeśli są one mokre, należy je dokładnie osuszyć, aby uniknąć dalszych zniszczeń i zapobiec rozwojowi pleśni. Czy osuszanie ścian wewnętrznych można przeprowadzić samemu? Kiedy lepiej zlecić to profesjonalistom? Podpowiadamy.

Dlaczego woda wsiąka w ścianę? 

Wiosenna ulewa zalała Twój ogródek, woda dostała się do środka mieszkania. Jak to się jednak stało, że poza podłogą, wilgoć objęła również ściany? Początkowo woda pokryje podłogę i wykładzinę lub dywan, ale następnie zacznie zajmować ścianę z powodu działania kapilarnego w materiałach porowatych. Intensywność tego działania zależy od konstrukcji ściany, ilości oraz wysokości poziomu wody.

Ściany wewnętrzne wykonane są często z płyt gipsowo-kartonowych. To chłonny materiał, który po obu stronach zawiera gips i papier przypominający tekturę. Jeśli dojdzie do ich zamoczenia, woda pojawi się po obu stronach. Osuszanie ścian wewnętrznych może być konieczne nawet, jeśli na pierwszy rzut oka nie widać skutków zalania – nie zawsze są one bowiem widoczne.

Osuszanie ścian wewnętrznych – zadanie dla specjalisty czy „zrób to sam”?

Wybór zależy przede wszystkim od stopnia uszkodzeń. Profesjonalne osuszanie to najlepsze rozwiązanie w sytuacji, kiedy zalanie objęło duży obszar i nie jesteś w stanie samodzielnie oszacować jego skali. Jak już wspomnieliśmy, szkody nie zawsze są widoczne na pierwszy rzut oka. Wynajęcie profesjonalnej firmy pozwoli Ci uniknąć negatywnych skutków ewentualnego niedosuszenia – przeszkolony pracownik nie pominie istotnych drobiazgów, których mógłby nie zauważyć laik.

Osuszanie ścian wewnętrznych przez specjalistów zaczyna się do sprawdzenia poziomu zawilgocenia za pomocą miernika wilgotności lub kamery termowizyjnej. Następnie rozpoczynają osuszanie, wykorzystując do tego narzędzia kierujące strumień powietrza na ścianę. Rozwiązaniem może być też zainstalowanie systemu osuszania ścian, który pozwoli szybko reagować w przyszłości.

Samodzielne osuszanie ścian wewnętrznych – krok po kroku 

Jeśli zdecydujesz się na własnoręczne osuszanie ścian pamiętaj, żeby przed rozpoczęciem tego procesu, znaleźć przyczynę przecieku. Jeśli doprowadziła od niego pęknięta rur, wyłącz źródło wody i poproś o pomoc hydraulika.

Cyrkulacja powietrza

Dobrą metodą na przyspieszenie osuszania jest zwiększenie ruchu powietrza w pomieszczeniach. Dlatego otwórz szeroko okna i drzwi. Jeśli je masz, użyj wentylatorów. Możesz również wykorzystać osuszacze powietrza. Pomogą one w usuwaniu wilgoci z powietrza, co pośrednio usuwa ją również ze ścian.

Demontaż listew 

Wilgoć będzie się gromadzić w zakamarkach, zwłaszcza takich bez dostępu krążącego powietrza. Przyspieszysz parowanie, jeśli usuniesz listwy przypodłogowe. To uniemożliwi gromadzenie się wilgoci. Listwy przechowuj w suchym, bezpiecznym miejscu, aby uniknąć ich uszkodzenia. Zdejmij także przedmioty wiszące na ścianie, takie jak obrazy i portrety.

Zdjęcie tapet

Jeśli masz ją na ścianie – usuń. Co prawda wymaga to cierpliwości i czasu, ale zalecamy wykonać ten krok. Tapeta tworzy „uszczelnienie”, które będzie zatrzymywać wilgoć w ścianie. Aby ułatwić sobie pracę, poszukaj w sklepie budowlanym środka do usuwania tapet. Będziesz też potrzebować szerokiego noża do zeskrobania tapety po rozpuszczeniu kleju.

Daj sobie (i ścianie) czas 

Pamiętaj, że całkowite osuszanie ścian wewnętrznych wymaga czasu. Nie śpiesz się więc z dalszymi pracami, dopóki ściany nie wyschną. Do sprawdzania postępu możesz wykorzystać miernik wilgotności.

Czy ściany po zawilgotnieniu zawsze należy wysuszyć?

Prawidłowe osuszenie mokrych ścian ma olbrzymie znaczenie. Najlepiej przystąpić do pracy niezwłocznie po wystąpieniu problemu. Jeśli nie możesz natychmiast wysuszyć ścian, nie pozwól, aby problem się pogorszył. Skontaktuj się ze specjalistami i skorzystaj z ich wiedzy, doświadczenia i sprzętu.

570 45 45 05