Stosując nasze usługi… dbasz o zdrowie najbliższych. Jak to działa?

Życie z pleśnią i wilgocią w domu jest wyjątkowo nieprzyjemne i może powodować zagrożenie dla zdrowia. Te związane z wilgocią i pleśnią mogą nawet sprawić, że Twój dom stanie się niebezpiecznym miejscem do życia. Dlatego jeśli tylko zauważysz objawy wilgoci, jak najszybciej skontaktuj się z firmą oferującą profesjonalne osuszanie pomieszczeń. Dzięki temu unikniesz wielu problemów, będących następstwem występowania wilgoci.

Jak wilgoć i pleśń wpływają na zdrowie? 

Aby zrozumieć, jak wilgoć i pleśń wpływają na zdrowie, ważne jest, aby zrozumieć, czym właściwie są pleśń i wilgoć. Wilgoć jest spowodowana nadmiarem wody w budynku, która nie jest w stanie odparować. Może ona przedostaje się do środka mieszkania lub domu z zewnątrz lub pojawić się w wyniku kondensacji, która wystąpiła w budynku. Słaba wentylacja, nadmierna wilgoć i słabo ogrzewane domy są częstymi przyczynami wilgoci związanej z kondensacją.

Wilgoć sprzyja rozwojowi pleśni. To rodzaj grzyba, który rośnie i rozwija się sprzyjających warunkach. W zależności od tego, jak poważna jest infekcja pleśnią, jej wygląd może się różnić. Czarna pleśń produkuje zarodniki, dzięki którym może się rozmnażać i rosnąć. Odpowiadają za większość problemów zdrowotnych spowodowanych wilgocią i pleśnią w domu.

Zarodniki pleśni – niepozorne, ale groźne! 

Zarodniki pleśni to maleńkie struktury wytwarzane przez pleśń w celu reprodukcji i wzrostu. Są niewiarygodnie małe – mają połowę szerokości ludzkiego włosa, co oznacza, że ​​mogą unosić się w powietrzu niezauważone. Zarodniki ​​wywołują różne reakcje alergiczne, dlatego wdychanie lub dotykanie zarodników pleśni może powodować problemy zdrowotne lub pogorszyć istniejące.

Choroby i problemy zdrowotne wywołane przez stały kontakt z pleśnią

Osoby mieszkające w zagrzybionym środowisku często skarżą się na problemy z oddychaniem. Objawy mogą obejmować problemy z oddychaniem, ucisk w klatce piersiowej, kaszel i świszczący oddech. I przebieg jest zwykle łagodny, ale mogą doprowadzić do choroby przewlekłej. Ogólne problemy z oddychaniem mogą czasami przekształcić się w bardziej złożoną infekcję dróg oddechowych.

Bardziej szczegółowe objawy infekcji dróg oddechowych to:

  • kaszel,
  • łagodna gorączka (częściej u dzieci),
  • zatkany nos i/lub katar,
  • ból głowy,
  • ucisk u podstawy nosa,
  • drapanie lub ból gardła,
  • kichanie.

Jeśli doświadczasz tych objawów przez dłuższy czas, Twoje problemy zdrowotne mogą być spowodowane przez pleśń w domu.

Czy pleśń może powodować astmę?

Same zarodniki pleśni nie mogą powodować astmy. Jeśli jednak już cierpisz na tę chorobę i masz alergię na pleśń, narażenie na zarodniki pleśni może powodować częstsze i poważniejsze ataki astmy, co z kolei doprowadzi do szybkiego pogorszenia się stanu i konieczności przyjmowania większej ilości leków.

Alergia skórna

Innym powszechnym problemem zdrowotnym powodowanym przez zarodniki pleśni są wysypki skórne. Wysypki skórne są spowodowane reakcją alergiczną na zarodniki pleśni. Ta reakcja alergiczna może dotyczyć osób, które są już podatne na wypryski skórne, takie jak osoby cierpiące na egzemę.

Alergiczne wysypki skórne często występują jako:

  • sucha, zaczerwieniona i popękana skóra,
  • wypukła, swędząca, czerwona wysypka (pokrzywka),
  • swędzące, czerwone, łzawiące oczy (zapalenie spojówek).

Pleśń i zdrowie psychiczne

Życie z pleśnią ma wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne. Stres związany z życiem w spleśniałym domu może być wysoki. Dochodzi do uszkodzenia mienia, nieatrakcyjnego wyglądu i zapachu oraz obaw związanych z jego wpływem na zdrowie Twoje i Twoich bliskich.

Niektóre osoby mogą czuć się tym przytłoczone i nie widzieć jasnego rozwiązania lub martwić się kosztami finansowymi. Nowsze badania sugerują również, że toksyczność pleśni może również prowadzić do objawów depresji, lęku, problemów z uwagą, mgły mózgowej i bezsenności.

Sugeruje to, że niektóre problemy zdrowotne związane z pleśnią mogą być trudniejsze do wykrycia niż bardziej oczywiste objawy fizyczne – choć równie wyczerpujące.

Pamiętaj! Zdrowie jest najważniejszą i najcenniejszą wartością w życiu człowieka. Jeśli zatem podejrzewasz, że w Twoim mieszkaniu lub domu poziom wilgoci jest zbyt wysoki, a być może doszło już nawet do pojawienia się pleśni – skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci skutecznie zwalczyć ten problem!

570 45 45 05