Mokre ściany to problem, z którym na co dzień boryka się spora liczba osób. Niezależnie od źródła może przyczynić się do rozwoju grzybów i pleśni, a to z kolei stwarza zagrożenie dla zdrowia mieszkańców. Zastanawiasz się, czym spowodowany jest nadmiar wilgoci, jak go zlokalizować, zniwelować i pozbyć się nawrotów w przyszłości? Oto najważniejsze informacje, które pomogą Ci znaleźć odpowiedź na powyższe pytania.
Co powoduje wilgoć na ścianie przy podłodze?
Mokre ściany przy podłodze to efekt wielu czynników, spośród których najczęściej spotykane to:
- wysoki poziom wód gruntowych,
- uszkodzenie lub nieszczelność instalacji wodnych,
- przesiąkanie wody przez pęknięte fundamenty,
- nieprawidłowa izolacja budynku.
- kondensacja pary wodnej.
To wszystko potencjalni winowajcy pojawiania się wilgotnych plam na ścianach.
Jak skutecznie osuszyć wilgoć na ścianie przy podłodze?
Jeśli zobaczysz wilgoć na ścianie, nie zwlekaj z naprawą i postaraj się usunąć zawilgocenie (warto skonsultować się ze specjalistą) jak najszybciej jedną z poniższych metod na osuszanie zalanych pomieszczeń:
Przede wszystkim możesz wykorzystać profesjonalny sprzęt taki jak odkurzacz przemysłowy lub odkurzacz do wody, który pomoże szybko i skutecznie pozbyć się nadmiernej ilości wody z pomieszczenia.
Kolejną metodą jest stosowanie specjalnych substancji odsączających lub osuszaczy powietrza, które sprawdzają się zwłaszcza w wilgotnych pomieszczeniach.
Oczywiście pamiętaj, że zanim rozpoczniesz proces osuszania, musisz poznać lokalizację źródła wycieku, po czym ją zabezpieczyć.
Jak zlokalizować przyczyny wilgoci?
Często zdarza się tak, że mimo interwencji i pozbycia się wilgoci z czasem doświadczamy powrotu problemu. Jeśli w naszym domu regularnie pojawia się wilgoć, to warto skupić się na usuwaniu przyczyn, w czym mogą pomóc:
- wizualna inspekcja podłogi, posadzki, ścian i okolic fundamentów,
- pomiary wilgotności powietrza i materiałów budowlanych takich jak beton, czy też cegły,
- przeprowadzenie inspekcji instalacji hydraulicznych.
Jak zapobiegać wilgoci na ścianie przy podłodze?
Dość często zadajemy sobie pytanie – w momencie pozbycia się wilgoci w ścianach – co robić, aby chronić budynek przed poważniejszymi nawrotami problemu w przyszłości?
Warto rozważyć wiele praktycznych sposobów, z których każdy ogranicza ryzyko powstawania wilgoci. Przede wszystkim radzimy poprawić izolację termiczną oraz hydroizolację celem skutecznego udaremnienia przedostawania się wody gruntowej zgromadzonej wokół budynku do ścian wewnętrznych.
Dodatkowo polecamy zainstalować efektywny system do odprowadzania wody (na przykład drenażowy), który poprawi odprowadzanie zgromadzonych wód gruntowych wokół fundamentów budynku.
Regularna konserwacja i monitorowanie stanu instalacji hydraulicznych również pomaga w utrzymaniu wilgotności ścian na odpowiednim poziomie, gdyż niweluje ryzyko powstania wycieku – a jeśli już takowy wystąpi – to pozwala na natychmiastową naprawę usterki.
Na sam koniec można skupić się na instalacji nowych otworów wentylacyjnych, gdyż sprawna wentylacja pozytywnie wpływa na przepływ powietrza (cyrkulację) w pomieszczeniu, tym samym pozbywając się z niego wilgotnego powietrza.