Pojawienie się wilgoci na ścianie to pierwszy moment, w którym należy zacząć działać. Pozwoli to uniknąć zagrzybienia, a w efekcie – czasochłonnego i kosztownego usuwania oraz remontu. W zależności do rodzaju i pochodzenia wilgoci, która pojawiła się na ścianie Twojego domu lub mieszkania, sposób jej osuszania może być różny. W naszym poradniku podpowiadamy, co zrobić kiedy pojawi się wilgoć w mieszkaniu – jak się jej pozbyć oraz kiedy należy zwrócić się o pomoc do profesjonalistów.
Jak pozbyć się wilgoci z domu – najpierw poznaj to, z czym walczysz
Jak już wspominaliśmy, sposoby na pozbycie się wilgoci z mieszkania będą różnić się od siebie. Wynika to stąd, że wilgoć może wystąpić z wielu przyczyn i w bardzo różnych momentach. Może się zdarzyć, że jednorazowy mokry wykwit na ścianie lub suficie nie będzie groził poważnymi konsekwencjami.
Jednak regularne wilgotnienie ścian prędzej czy później doprowadzić może do uszkodzenia konstrukcji budynku oraz pojawienia się pleśni, która z kolei może negatywnie wpłynąć na stan zdrowia osób przebywających w mieszkaniu. Zanim odpowiemy sobie, jak pozbyć się wilgoci w domu, przyjrzyjmy się przyczynom jej pojawiania się.
Wilgoć budowlana
Jak wskazuje jej nazwa, wilgoć budowlana powstaje w trakcie budowania domu. Może być ona związana z niedosuszeniem ścian po ich postawieniu, może być też skutkiem ulewnego deszczu i niedosuszeniu jego skutków w momencie, kiedy budynek nie ma jeszcze zadaszenia.
Jeśli doszło do pojawienia się wilgoci budowlanej, ważne jest dokładne osuszenie ścian i podłogi przed rozpoczęciem prac wykończeniowych. Osuszanie z wilgoci budowlanej z powodzeniem można przeprowadzić samodzielnie, jednak dobrze jest skorzystać przy tym z profesjonalnych narzędzi.
Jeśli nie masz na to czasu, osuszenie zleć firmie zajmującej się tym zawodowo.
Wilgoć pochodząca z wód gruntowych
Wilgoć pojawia się na ścianach piwnicy, mimo że poprzednie dni były upalne i pozbawione opadów? W takiej sytuacji przyczyną wilgoci są prawdopodobnie wody gruntowe. Jak pozbyć się wilgoci w domu, jeśli ta powstała z powodu wód gruntowych?
- Przede wszystkim należy osuszyć zawilgocone fragmenty. Jednocześnie trzeba pamiętać o zapobieganiu pojawiania się wilgoci w przyszłości.
- Jeśli jest to możliwe, warto zwiększyć ogrzewanie w pomieszczeniu, w którym wilgoć się pojawia. Wyższa temperatura sprawi, że będzie ona szybciej wysychać, zanim dojdzie do przykrych konsekwencji.
- W cieplejsze miesiące można zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia, otwierając lub uchylając okna.
Wilgoć będąca efektem zalania
Najpowszechniej występującą przyczyną wilgoci są zalania. Mogą być one wywołane ulewnym deszczem, a może to dotyczyć zarówno poddasza lub ostatnich pięter budynku, jak i piwnicy czy najniższej kondygnacji budynku niepodpiwniczonego.
Jeśli wykwit wilgoci pojawia się na ścianie lub suficie, przyczyną może być awaria sieci wodociągowej. W takich przypadkach jedną kwestią jest to, jak pozbyć się wilgoci z domu, a kolejną wyeliminowanie przyczyny. Jeśli wilgoć pojawiła się w następstwie opadów, konieczne jest sprawdzenie izolacji budynku w newralgicznych miejscach.
Gdy zalanie nastąpiło w wyniku usterki, niezbędnym krokiem jest jej naprawienie. W przeciwnym razie czeka nas częste osuszanie mieszkań, co prawda efektywne, ale z koniecznością regularnego powtarzania.
Jak pozbyć się wilgoci z domu – samodzielnie czy z pomocą profesjonalistów?
Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę własne umiejętności lub czas, który możemy przeznaczyć na wykonanie solidnego researchu oraz późniejsze osuszenia.
Większość z nas nie dysponuje nadmiarem wolnego czasu, a jeśli akurat go mamy, to prawdopodobnie wolimy spożytkować go na wypoczynek. Jeśli natomiast nie mamy całkowitej pewności, na czym polega osuszanie mieszkań, trzeba liczyć się z konsekwencjami w postaci nawracającego problemu lub pojawienia się grzyba na ścianie.
Dlatego zarówno do określenia przyczyny zawilgocenia, jak i skutecznego pozbycia się problemu, warto przynajmniej skonsultować się ze specjalistami.