Wilgoć w mieszkaniu zimą — jak się pozbyć?

Zima to czas, kiedy nadmiar wilgoci w domu może przysporzyć nie lada problemów. Zwiększony poziom wilgotności powietrza jest głównym powodem rozwoju pleśni i grzyba. Oprócz tego sprawia wrażenie, jakby powietrze w domu było „mokre”, co wpływa negatywnie na komfort domowników, jak i stan całego lokum.

Dodatkowo długotrwała ekspozycja na zbyt dużą wilgotność powietrza w mieszkaniu może sprzyjać rozwojowi astmy, alergii, czy też chorób układu oddechowego, a jak powszechnie wiadomo – zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć – dlatego pokażemy Wam jak rozpoznać i walczyć z nadmierną wilgotnością w domu.

Dlaczego wilgoć zimą jest problemem?

Głównym problemem powstałym wskutek nadmiernej ilości wilgotnego powietrza w domu jest tzw. zjawisko kondensacji na oknach. Polega ono na skraplaniu się pary wodnej bezpośrednio po kontakcie z zimną szybą. Sprzyja to rozwojowi pleśni i grzybów, szczególnie w pomieszczeniach ze słaba, bądź zerowa cyrkulacja powietrza.

Z racji tego, że zima to sam środek okresu grzewczego, zwiększony poziom wilgoci może znacząco podnieść rachunki za ogrzewanie. Dlaczego? Wilgotne powietrze jest bardzo „ciężkie” co sprawia, że potrzebujecie zwiększonej ilości energii cieplnej do ogrzania go.

Jak rozpoznać nadmierną wilgoć w mieszkaniu?

Wiecie już, dlaczego zwiększona wilgotność powietrza jest problemem. Warto zatem zwrócić uwagę na główne oznaki tego, że wilgoć pojawia się w nadmiarze, a są to m.in.:

  • zmiana koloru ścian i sufitów,
  • zapach stęchlizny,
  • pojawianie się pleśni.

Sposoby na pozbycie się wilgoci z mieszkania zimą

Zredukowanie poziomu wilgoci w domu może pomóc w pozbyciu się pleśni i tym samym poprawie jakości życia. Przedstawiamy najlepsze sposoby na zlikwidowanie wilgoci:

  • Wietrzenie pomieszczeń.
    Mimo że temperatury jesienią i zimą nie zachęcają do otwierania okien, polecamy porządnie przewietrzyć wszystkie pomieszczenia (w szczególności sypialnię ze względu na potencjalną poprawę jakości snu). Pozwoli to na wymianę – wilgotne powietrze na zewnątrz, a świeże i zimnie do wewnątrz mieszkania.
  • Osuszacze powietrza i pochłaniacze wilgoci.
    Korzystanie z tego typu urządzeń może skutecznie przyczynić się do zmniejszenia wilgotności powietrza i rozwiązania problemu z pleśnią oraz kondensacją.
  • Eliminacja nieszczelności i izolacja termiczna.
    Tak samo, jak w przypadku zakupu do domu pochłaniacza wilgoci lub osuszacza powietrza – uszczelnienie drzwi i okien oraz poprawa izolacji termicznej pomagają zwalczyć wilgoć.

Praktyczne porady dla mieszkańców

Istnieje wiele domowych sposobów i codziennych czynności, które wspierają utrzymanie optymalnej wilgotności (w tym miejscu warto zaznaczyć, że optymalny poziom wilgoci w domu powinien mieścić się w zakresie od 40 do 60 procent), a wśród nich wyróżniamy:

  • Ograniczenie używania suszarki.
    W miarę możliwości starajcie się wieszać pranie na zewnątrz, ewentualnie w pomieszczeniach ze sprawną wentylacją.
  • Utrzymanie równowagi między ogrzewaniem a wentylacją.
    Dbajcie o zachowanie odpowiedniej cyrkulacji powietrza oraz regularnie czyśćcie kratki od wentylacji i okapy celem pozbycia się nadmiaru wilgoci.
  • Korzystanie z roślin pochłaniających wilgoć.
    Decydując się na zakup roślin chłonących wilgoć do domu, mamy pewność, że zarówno jakość powietrza, jak i jego wilgotność zdecydowanie się polepszą.
570 45 45 05