Wyciek wody pod posadzką to jedno z najpoważniejszych wyzwań, przed którymi mogą stanąć właściciele lub najemcy mieszkań i domów, a także obiektów przemysłowych. W takiej sytuacji należy działać szybko i rozsądnie, by nie doprowadzić do jeszcze większych szkód.
W niniejszym artykule przyjrzymy się pierwszym symptomom wycieku, jego potencjalnym przyczynom oraz skutecznym metodom jego zapobiegania. Opowiemy także, jak zlokalizować wyciek wody.
Pierwsze symptomy przecieku
Jednym z pierwszych symptomów wycieku wody jest nagły i nieuzasadniony wzrost rachunków za wodę. Jeśli ogólne zużycie wody wzrosło, choć nasze nawyki konsumpcyjne pozostają niezmienione, bardzo możliwe, że doszło do awarii instalacji.
Wilgoć, która przedostaje się spod posadzki, może objawiać się plamami i śladami na podłodze w miejscu przecieku. Widoczne mogą być także odkształcenia i pęknięcia – zwłaszcza w przypadku betonowych podłóg.
Samodzielna lokalizacja wycieku wody jest bardzo trudna i niestety może skończyć się jeszcze większymi szkodami w lokalu. Warto zwrócić się do specjalistów, którzy korzystają z ze specjalistycznych metod dających świetne rezultaty w przypadku lokalizowania przecieków instalacji.
Profesjonalne metody wykrywania przecieków mogą obejmować:
- nasłuch szumów za pomocą takich urządzeń jak geofon, korelator lub loggery
- wykorzystanie kamery termowizyjnej
- pomiar z użyciem gazu znacznikowego
- zastosowanie substancji barwiących
Potencjalne przyczyny wycieku wody
Wyciek z instalacji wodnej lub kanalizacji spowodowany jest najczęściej uszkodzeniem rurociągów. Stare, zniszczone lub niewłaściwie zamontowane rury to tykająca bomba zegarowa, której bagatelizowanie może mieć bardzo przykre skutki.
Nieszczelne fundamenty także mogą wywołać wyciek wody. Wadliwe uszczelnienia mogą być spowodowane zużyciem materiałów lub niewłaściwej konserwacji.
Jak unikać wycieku wody pod posadzką?
Zapobiegawcze podejście to klucz do uniknięcia wycieku z instalacji wodociągowej. Systematyczne kontrole, diagnostyka i konserwacja budynku, nawet jeśli nie dostrzegamy żadnych problemów, pozwala na znaczne ograniczenie przykrych niespodzianek.
Warto nadmienić, że szczególnie wyczuleni na wilgoć w naszym domu powinniśmy być podczas zimowych miesięcy. Profilaktyczne działania poczynione wcześniej, takie jak odpowiednia izolacja termiczna i ochrona przed mrozem, bezpośrednio przełożą się na integralność budynku, zapobiegając tym samym wnikaniu do niego wody.
Podsumowując, przeciekanie wody pod posadzką to problem, który trzeba szybko i sprawnie opanować, zanim stanie się katastrofą. Nie posiadając odpowiedniej wiedzy na temat przebiegu instalacji i jej działania, nie należy na własną rękę szukać źródła wycieku, gdyż może to doprowadzić do znacznych szkód w mieszkaniu. Najlepiej zwrócić się do profesjonalnej firmy zajmującej się osuszaniem pomieszczeń, która do wykrywania wycieków wykorzystuje zaawansowany technologicznie sprzęt.
Pamiętajmy, że świadomość pierwszych objawów zawilgocenia i wycieku, rozpoznanie potencjalnych przyczyn oraz regularna konserwacja pozwolą nam cieszyć nam suchym i bezpiecznym domem przez wiele lat.